گواهی سپرده کالایی شمش طلا که جدیدترین ابزار بورس کالای ایران است که از تاریخ 18 اسفند ماه 1401 به‌‎صورت رسمی در بورس کالا خرید و فروش آن آغاز شده است، در این نوشتار سعی داریم تا با سپرده کالایی شمش طلا، موارد مهم در خرید و نحوه خرید را با هم بررسی کنیم.


گواهی سپرده کالایی چیست؟

برطبق مصوبه شواری عالی بورس و اوراق بهادار مورخ 12 خرداد 1393، گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری‌‎ست که نشان دهنده مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالاست که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به پشتوانه قبض انبار صادر توسط انبارهای مورد تایید بورس کالا، اقدام به صدور آن می‌نماید.

جایگاه قانونی گواهی سپرده کالایی

 • بند 24 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار: اوراق بهادار هرنوع ورقه یا مستندی است که متضمن حقوق مالی قابل نقل و انتقال برای مالک عین و یا منفعت آن باشد.
 • بند 24 ماده 3 قانون بازار اوراق بهادار: شورای عالی بورس بالاترین رکن بازار اوراق بهادار است که اعضای آن عبارتند از: وزیر امور اقتصاد و دارایی، وزیر بازرگانی، رییس کل بانک مرکزی، روسای اتاق بازارگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و غیره
 • مصوبه شورای عالی بورس 1393/03/12: گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری‌ست که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می‌گردد.
 • بنده 14 ماده 1 دستورالعمل پذیرش انبار و صدور معامله و تسویه گواهی سپرده کالایی مصوب 1394: گواهی سپرده کالایی ورقه بهاداری است که به موجب این دستورالعمل صادر می‌شود و موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالای سپرده شده در انبار است و پشتوانه آن قبض انباری است که توسط انباردار صادر می‌گردد.
 • تبصره 1 ماده 143 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوبه 1366 مجلس شواری اسلامی: تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار موضوع بند 24 ماده 1 قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384 و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات بردرآمد و ارزش افزوده معاف می‌باشند.
دریافت کد بازارهای مالی(گواهی سپرده، قرارداد آتی و قرارداد اختیار)
دریافت کد

چرا گواهی سپرده کالایی شمش طلا؟

 • ایجاد امکان معامله طلا با حداقل سرمایه ( به میزان 0.1 گرم) برای تمامی مشتریان حقیقی و حقوقی بازار سرمایه
 •  سرمایه‏‌گذاری در گواهی سپرده طلا به عنوان دارایی پایه امن و سپر تورم  
 • نگهداری دارایی پایه در خزانه بانک و ایجاد اطمینان برای مشتری
 • تضمین اصالت کالا (ارزیابی شمش طلا پیش از ورود به انبار، مسئولیت خزانه در مقابل کمیت و کیفیت شمش)
 • انجام معامله به صورت قطعی با تسویه نقدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن
 • معافیت معاملات گواهی سپرده کالایی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده 
 • •متنوع شدن پرتفوی مشتریان با معاملات دارایی جدید

مشخصات گواهی سپرده کالایی شمش طلا

هر گواهی سپرده کالایی شمش طلا معادل 0/1 گرم یا 100 سوت از شمش 1 کیلوگرمی با عیار 995 از 1000 می‌باشد، بنابرین حداقل میزان خرید برای هر فرد 1 گواهی سپرده با وزن 0/1 گرم است و برای دریافت شمش طلا به‌صورت فیزیکی از انبار هر فرد باید حداقل 11 هزار گواهی سپرده شمش طلا که معادل 100 گرم طلای 995 عیار است، خریداری کرده باشد. 

 • نماد معاملاتی: CD1G0B0001
 • شیوه انجام معاملات: پیوسته
 • روز  انجام معاملات: روزهای شنبه تا پنج‌شنبه (روزهای غیرتعطیل) 
 • ساعت انجام معامله: پیش‌گشایش 11:30 الی 12:00 - حراج پیوسته: 12:00 الی 15:00 
 • حداقل تغییر قیمت هر سفارش: 10 ریال
 • حداقل تغییر مقدار سفارش(لات معاملاتی): 1 گواهی سپرده کالایی
 • سامانه انجام معاملات: سامانه ابزارهای نوین مالی (سما)
 • محدوده نوسان قیمت: 5 درصد قیمت پایانی در روز معاملاتی قبل
 • محدودیت سقف خرید هر سفارش: 10 هزار گواهی سپرده کالایی معادل 1 کیلوگرم شمش طلا
 • محدودیت تعداد دارایی برای مشتریان: پانصدهزار گواهی سپرده کالایی معادل 50 کیلوگرم شمش طلا

سرمایه‌گذاران که مایل به تحویل فیزیکی شمش طلا هستند در ابتدا درخواست خود را به کارگزار خود ارسال و کارگزار با ثبت درخواست ترخیص برای مشتری در سامانه، درخواست را به خزارنه ارسال می‌کند، تخصیص شمش طلا به درخواست‌های ترخیص براساس یک الگوریتم تصادفی در سامانه الکترونیکی مدیریت انبار صورت می‌گیرد. در هنگام تحویل از انبار درصورتی که نسبت به وزن یا خلوص طلا شبهه داشته باشند، می‌توانند درخواست ارزیابی ثبت و شمش طلا را برای گذراندن آزمایشات ارزیابی به آزمایشگاه مورد تایید سازمان بورس ارسال کنند، درصورتی که شمش طلای تحویلی با مشخصات اعلامی در زمان خرید یکسان باشد، هزینه‌ی ارزیابی توسط خریدار پرداخت می‌شود و درصورتی که نتایج اعلامی از آزمایشگاه با مشخصات شمش طلا در هنگام خرید یکسان نباشد، انباردار موظف به پرداخت هزینه ارزیابی و تحویل شمش طلای جدید با مشخصات درج شده در هنگام خرید، نماید.

تابلوی معاملات را در کجا می‌توان مشاهده کرد؟

برای مشاهده تابلوی معاملات گواهی سپرده کالایی شمش طلا می‌توان از دو درگاه زیر استفاده کرد:

 1. تابلوی معاملات گواهی سپرده شمش طلا: https://cdn.ime.co.ir 
 2. درگاه یکپارچه شمس طلا در بورس کالای ایران: https://gold.ime.co.ir 


خرید شمش طلا از بورس


نحوه خرید شمش طلا از بورس

همانطور که در بالا ذکر شده، این گواهی سپرده کالایی در بورس کالا ارائه می‌شود و تمامی مشتریان (حقیقی و حقوقی) برای انجام معاملات باید دارای کد بورس کالا باشند، روند دریافت کد بورس کالا برای مشتریان حقیقی تماما غیرحضوری و آنلاین است اما برای متقاضیان حقوقی دریافت کد معاملاتی بورس کالا باید به‌صورت حضوری به کارگزاری مراجعه کنند. 

دریافت کد معاملاتی بورس کالا
ثبت‌نام آنلاین


ثبت‌‎نام و احراز هویت در سجام و کد بورسی

گام اول ورود به بورس ایران، ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا سجام است، شما باید پس از اتمام فرآیند ثبت‌نام در سامانه سجام برای دریافت کد معاملاتی یا کد بورسی اقدام کنید.

دریافت کد معاملاتی بازار مالی

گام دوم برای خرید شمش طلا در بورس داشتن کد معاملاتی بازار مالی در بورس کالا می‌باشد، برای ثبت‌نام در بورس کالا و دریافت کد معاملاتی شما باید وارد سامانه رابین ایبیگو شده و تمامی فرآیند ثبت‌نام را با موفقیت به اتمام برسانید. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از مقاله نحوه دریافت کد بازار مالی استفاده کنید.

واریز وجه به حساب کارگزاری

پس از اتمام فرآیند و دریافت کد معاملاتی بازار مالی، مشتریان برای ثبت درخواست خرید باید وجه مورد نظر را به شماره حساب کارگزاری هوشمند رابین واریز و فیش آن را از طریق چت آنلاین، تماس تلفنی یا از طریق ایمیل به ime@rabinbroker.ir ارسال فرمایند.

بررسی وضعیت مشتری و مبلغ واریزی

کارگزاری موظف است تا پس از ارسال فیش واریزی توسط مشتری، وضعیت کد معاملاتی و فیش واریزی را بررسی کند، این مرحله ممکن است به‌دلیل تراکم تعداد مشتریان بین 1 تا 3 روز کاری زمان ببرد.

تایید مبلغ و شارژ کیف پول به میزان واریزی

درصورت تایید اسناد واریزی به کارگزاری، کیف پول مشتری نزد کارگزاری هوشمند رابین به میزان مبلغ واریز شده شارژ خواهد شد. به‌دلیل اینکه فرآیند شارژ کیف پول ابتدا باید از سمت بورس کالا تایید شود، ممکن است این فرآیند تا 1 روز کاری زمان‌بر باشد.

تاییدیه مشتری و انجام سفارش

کارگزاری با تماس با مشتری و ذکر مبلغ و تعداد معامله، تاییدیه نهایی را برای انجام سفارش می‌گیرد، نتیجه‌ی ثبت معامله از طریق پیامک یا تماس تلفنی به مشتری اعلام می‌گردد.

برگشت وجه باقی‌مانده به مشتری

درصورتی که مبلغ واریزی مشتری بیشتر از مبلغ معامله شده باشد، مشتری می‌تواند با ثبت درخواستی مبلغ باقیمانده را دریافت کند.

هزینه انبارداری و نحوه تحویل شمش طلا

درصورتی که مشتری متقاضی دریافت فیزیکی شمش طلای خود باشد و باتوجه به اینکه در بالا ذکر کردیم که برای تحویل فیزیکی شمش مشتری باید حداقل 11 هزار گواهی سپرده کالایی شمش طلا معادل 1 کیلو و 100 گرم خریداری نموده باشد. از آنجایی که شمش‌های طلا وزن متفاوتی مابین 950 گرم تا 1050 گرم و عیار متفاوتی بین 995 تا 999 دارند، گاهی اوقات ممکن است شمش از لحاظ ارزش کمتر از تعداد گواهی سپرده مشتری باشد، به‌همین منظور درصورت رخ دادن این اتفاق مابقی گواهی‌ها در روز معاملاتی بعد به دارایی قابل معامله مشتری اضافه خواهد شد.

شرکت‌های عرضه کننده شمش طلا

 • شمش طلا با عیار 999: شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران - شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران - گروه صنعتی زرمهر مارلیک
 • شمش طلا با عیار 998: شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران - شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران
 • شمش طلا با عیار 997: شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران - شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران - شرکت پیشتازان کانی کاران غرب فرآوری
 • شمش طلا با عیار 996: شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران - شرکت پیشتازان کانی کاران غرب فرآوری
{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.