به‌دلیل آنکه معاملات در بورس کالا از شفافیت کامل برخوردار است و هم‌چنین کنترل بیشتری رو قیمت وجود دارد، بهترین جایگرین برای روش سنتی قرعه‌کشی می‌باشد، در بازاری که نه‌چندان قبل دلال‌ها با تزریق شک به بازار باعث بالا و پایین آمدن قیمت می‌شدند و از این نوسان سودهای کلانی به جیب می‌زدند. در این نوشتار با شما هستیم با آموزش نحوه خرید خودرو از بورس کالا


دریافت کد معاملاتی بورس کالا
دریافت کد


شرایط ابتدایی خرید خودرو

 • متقاضیان خرید خودرو می‌بایست باتوجه به قیمت پایه اعلامی از سوی خودروساز و هزینه‌های جانبی هر خودرو شامل هزینه مالیات و عوارض شماره‌گذاری، مالیات بر ارزش افزوده برمبنای قیمت نهایی، هزینه هوشمندسازی کارت خودرو، خدمات حمل و نقل پستی، هزینه تولید پلاک و بیمه شخص ثالث) قیمت پیشنهادی خود را ثبت نمایند.
 • متقاضیان خرید خودرو باید وجهی با عنوان مبلغ پایه خودرو بعلاوه درصد وجه قیمت اعلامی برای هرخودرو را در حساب وکالتی که به کارگزاری معرفی کرده‌اند، واریز کنند. لازم به ذکر است این مبلغ از زمان ثبت سفارش تا زمان اعلام نتایج در حساب وکالتی مسدود می‌باشد.
 • ثبت و ارسال سفارش به‌معنای خرید قطعی خودرو یا برنده شدن نمی‌باشد و متقاضی باید تا زمان اعلام نتایج شکیبایی کنند.
 • افراد واجد شرایط (منتخبانی که اسم آنها در اعلام نتایج اعلام شده) 3 روز کاری فرصت دارند تا مابقی مبلغ باقیمانده را به حساب وکالتی خود واریز نمایند، درصورتی که فرد از واریز وجه در این 3 روز به هردلیلی خودداری کند، به ازای هرروز تاخیر - از روز چهارم - میزان 0/25 درصد ارزش کل معامله به‌نوان جریمه درنظر گرفته خواهد شد، لازم به ذکر است که حداکثر تا 6 روز فرصت برای تکمیل وجه است و درصورتی که باقیمانده وجه خودرو در پایان روز ششم نیز واریز نشود، معامله فسخ و متقاضی باید میزان 5/5 درصد ارزش کل معامله را با عنوان هزینه فسخ قرارداد بپردازند.
 • متقاضیان خرید خودرو درصورتی که قصد انصراف از خرید و تکمیل وجه را داشته باشند، موظفند که «5 درصد» ارزش کل معامله را با عنوان هزینه فسخ قرارداد و «0/5درصد» هزینه کارمزد ( در مجموع 5/5 درصد) را پرداخت نمایند.

درصورتی که نسبت به روند تسویه خودروهای خریداری شده از بورس آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «نحوه تسویه خودرو در بورس کالا» را مطالعه بفرمایید.


نحوه دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا

از آنجایی که پیش‌شرط ورود به بازار مالی ایران ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه جامع مشتریان یا سجام است، به‌همین دلیل ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام و احراز هویت بفرمایید. درصورتی که فرآیند ثبت‌نام و احراز هویت در سجام را انجام داده‌اید در ادامه با ما همراه باشد.

برای دریافت کد بورسی بازار فیزیکی بورس کالا ابتدا به سامانه ایبیگو کارگزاری رابین مراجعه و روی گزینه «اخذ کد آنلاین بورس کالا» را انتخاب بفرمایید.

ثبت نام در سامانه بورس کالا کارگزاری رابین

در این مرحله کد ملی و شماره همراهی که در سامانه سجام ثبت کرده‌اید را وارد کنید (دقت فرمایید که شماره باید به نام فرد باشد)

ثبت کد ملی و شماره همراه در سامانه بورس کالا

پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، به‌منظور احراز هویت شماره همراه، کد ارسالی از سمت سامانه سجام را تایید نمایید.

تایید و احراز هویت شماره موبایل


تکمیل اطلاعات و فرم‌ها

در این مرحله مشخصات فردی که در سامانه سجام وارد کرده‌اید را ویرایش یا تایید نمایید، ممکن است برخی فیلدها نیاز به وارد کردن اطلاعات داشته باشند.

تکمیل مشخصات فردی در سامانه بورس کالا

پس از تایید اطلاعات شخصی باید اطلاعات نشانی را تکمیل کنید.

تکمیل اطلاعات نشانی در سامانه بورس کالا

پس از تکمیل اطلاعات مکانی نوبت به تکمیل اطلاعات شغلی است، «دقت نمایید که در این بخش باید نوع فعالیت را روی گزینه خریدار خودرو بگذارید.»تکمیل اطلاعات شغلی در سامانه بورس کالاپس از تکمیل اطلاعات شغلی، در این مرحله باید اطلاعات مالی را تکمیل نمایید.

تکمیل اطلاعات مالی سامانه بورس کالا

سپس باید مدارک و فرم‌های مربوطه را بارگذاری کنید، توجه نمایید برای خرید خودرو در بورس کالا تنها ارسال نمونه امضا (با خودکار آبی روی یک کاغذ سفید) الزامی و سایر موارد اختیاری است.

ارسال مدارک و فرم‌ها در سامانه بورس کالا

پس ارسال نمونه امضا حال باتوجه به اینکه در بورس کالا ۲ نوع کد بورسی براساس نوع بازارها وجود دارد، شما برای خرید خودرو باید تیک مربوط به بازار فیزیکی بورس کالا را فعال نمایید.

از آنجایی که برای خرید خودرو نیازی به دریافت کد بورسی بازار مالی در بورس کالا نیست، زدن این گزینه دلخواه است، اما توجه داشته باشید که اگر در آینده نیاز به کد بازار مالی در بورس کالا داشته باشید، به‌دلیل اینکه شما یکبار فرآیند ثبت‌نام را طی کرده‌اید و تنها درخواست کد بورسی بازار فیزیکی را ثبت‌کرده‌اید، برای دریافت کد بورسی بازار مالی باید به‌صورت تلفنی با کارگزاری رابین تماس گرفته و درخواست کد بورسی بازار مالی را داشته باشید و امکان ثبت‌نام مجدد در سامانه ایبیگو فراهم نیست.

نحوه خرید خودرو از بورس کالا

پس از انتخاب مواردگفته شده در بالا و موافقت با قوانین بورس کالای ایران گزینه‌ی قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی را زده تا به‌مرحله‌ی دریافت معرفی‌نامه به‌منظور افتتاح حساب وکالتی برسیم.

حساب وکالتی بورس کالا

در این قسمت شما باتوجه به حساب اعلامی برای وکالتی شدن در مرحله‌ی اطلاعات بانکی ( لازم به‌ذکر است که در همان مرحله تعریف اطلاعات بانکی نیز قادر به دریافت معرفی‌نامه حساب وکالتی هستید) روی بانک موردنظر کلیک و معرفی‌نامه برای تبدیل حساب از حالت عادی به حساب وکالتی را دریافت کنید. لازم‌به‌ذکر است که برخی از بانک‌ها برای تبدیل حساب به وکالتی خدمات آنلاین ارائه می‌دهند و برخی نیز نیاز به حضور در شعبه است، شما می‌توانید این مورد را از بانک پیگیری کنید.

 • حساب وکالتی، حسابی است که مشتری باید پیش‌پرداخت خرید خودرو را به آن حساب واریز کند و کارگزاری نیز دسترسی برای برداشت از حساب به‌منظور خرید خودرو را دارد.
 • برای افتتاح حساب وکالتی علاوه برمعرفی‌نامه مدارک هویتی نیز باید همراه شما باشد، دقت داشته باشید که افراد داری چک برگشتی امکان افتتاح حساب وکالتی را ندارند.
 • پس از تکمیل فرآیندها و درصورت نبود اشتباهات یا نقص در پرونده پیامکی از سمت کارگزاری رابین مبنی بر ثبت درخواست شما ارسال و پس از بررسی کامل نام و کاربری و کلمه عبور سامانه بورس کالا به شماره همراه شما پیامک خواهد شد.
 • پس از صدور نام کاربری و رمز عبور شما باید از طریق modaber.ebgo.ir به سامانه ورود و در اولین ورود، رمز عبور خود را تغییر دهید.

دقت فرمایید پس از انجام امورات مربوطه نسبت به وکالتی کردن حساب، شما مجددا باید به سامانه ایبیگوی کارگزاری رابین بازگشته تا حساب را به کارگزار معرفی نمایید.

اعلام شماره حساب وکالتی به کارگزار

پس از افتتاح حساب موفق وکالتی، به‌منظور اعلام به کارگزاری شما باید مجددا به وب‌سایت modaber.ebgo.ir بازگشته و گزینه‌ی اعلام شماره حساب وکالتی و دراختیار را کلیک کنید، و شماره حساب وکالتی را به کارگزار اعلام فرمایید.

اعلام شماره حساب وکالتی به کارگزار

در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه خرید خودرو از بورس آشنا شوید.

خرید خودرو از بورس کالا

 1. واریز مبلغ پیش‌پرداخت قیمت پایه خودرو به حساب وکالتی قبل از ثبت هرگونه سفارش 
 2. تعیین نمایندگی به‌منظور دریافت خودرو در سامانه ایبیگوی رابین

برای ثبت سفارش خودرو ابتدا نیاز است تا در سامانه ایبیگو کارگزاری رابین لاگین (ورود) کنند. پس از ورود به سامانه ابتدا روی گزینه خرید از بورس و سپس روی گزینه خرید خودرو کلیک فرمایید.

راهنمای خرید خودرو از بورس کالا

حال به تابلوی معاملات خودرو منتقل خواهید شد، در اینجا شما لیست خودروهای عرضه شده و اطلاعات آنها شامل قیمت پایه، تاریخ عرضه، محل انبار، نوع تسویه و سایر اطلاعات را مشاهده می‌کنید.

تابلوی خرید خودرو در بورس کالا

با زدن گزینه‌ی اطلاعات بیشتر که در مقابل هر خودرو قراردارد می‌توانید اطلاعات کاملی را در رابطه با هرخودرو کسب کنید، این اطلاعات شامل حداکثر قیمت مجاز، تعداد خودروی عرضه شده، درصد پیش پرداخت، پیوست‌های مربوط به هر خودرو و سایر اطلاعات لازم برای ثبت سفارش است. لازم‌به‌ذکر است که فایل پیوست شامل اطلاعات و بخش‌نامه‌ها در خصوص ثبت سفارش به‌همراه لیست نمایندگی‌ها و آدرس و مشخصات آنها به‌منظور تحویل خودروی خریداری شده است. پیشنهاد می‌شود تا فایل پیوست خودرو را به‌دقت مطالعه فرمایید.

پس از مطالعه و بررسی مشخصات و فایل‌های پیوست مربوط به هر خودرو شما می‌توانید با زدن گزینه ثبت سفارش اقدام به ارسال سفارش با قیمت موردنظر خود بکنید، درصورتی که گزینه ثبت سفارش مجددا فعال باشد شما می‌توانید این اختیار را به معامله‌گران کارگزاری بدهید تا براساس حد قیمت موردنظر شما اقدام به ارسال سفارش بکنند.


{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.