صندوق درآمد ثابت (Fixed income) نوعی از صندوق سرمایه‌گذاری است که عمده سرمایه تحت مدیریت خود را روی اوراق با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی یا دارایی‌هایی با ریسک پایین سرمایه‌گذاری می‌کند، از این لحاظ این صندوق دارای ریسک پایین و درآمد مطمئنی هستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت یکی از ابزارهای موردعلاقه افراد در بازارهای مالی است، این صندوق‌ها برای علاقه‌مندان به بازار سرمایه، به‌ویژه افراد مبتدی یا سالمندانی که توان و انرژی حضور در بازار سرمایه را ندارند، بستر مساعدی از سرمایه‌گذاری کم‌ریسک را فراهم می‌کند. درحالت کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نقش واسطه‌ای را برای حضور افراد غیرحرفه‌ای یا افرادی که زمان کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار مالی را ندارند، ایفا می‌کند تا این افراد بدون داشتن پیش‌نیازهای لازم بازار سرمایه، در این بازار سرمایه‌گذاری و کسب سود کنند.


صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چگونه سود می‌کنند؟

حضور در بازارهای مالی همیشه با ریسک همراه است، این مسئله مختص بازار مالی در ایران نیست و یک قانون ثابت شده در تمام دنیاست، علاقه‌مندان به بازارهای مالی باید شرایط ورود به این بازار را کسب کنند و درصورتی که این پیش‌نیازها رعایت نشود، افراد با سرمایه خود قمار خطرناکی را آغاز کرده‌اند، اما یک راه منطقی‌تر برای حضور افرادی که تخصص و زمان کافی را ندارند، سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق سهامی، صندوق قابل معاملهو غیره است. این صندوق‌ها با داشتن یک تیم حرفه‌ای، سرمایه جذب شده افراد را براساس نوع صندوق، در محل‌های مختلفی سرمایه‌‎گذاری می‌کنند، در صندوق سرمایه‌‎گذاری درآمد ثابت هدف صندوق، کسب سود مطمئن با ریسک پایین است به‌همین منظور این صندوق روی اوراق مشارکت با درآمد ثابت، سپرده‌های بانکی، اوراق خزانه اسلامی، اوراق اجاره و ... سرمایه‌گذاری می‌کند.


تخصیص منابع در صندوق درآمد ثابت چگونه است؟

در ابتدای این مقاله باید ذکر کنم که گاها سازمان بورس و اوراق بهادار بسته به شرایط بازار، ممکن است با تصویب قوانینی، برخی صندوق‌ها را ملزم به خرید برخی از اوراق بهادار بکنند، برای مثال در سال گذشته بود که صندوق‌های قابل معامله با درآمد ثابت از خرید و فروش قراردادهای اختیار معامله منع شدند، یا با تصویب قوانینی صندوق‌ها را ملزم به خرید چنددرصد سهام بکنند. با این اوصاف صندوق درآمد ثابت اغلب در اوراق مشارکت و اوراق اجاره سرمایه‌گذاری می‌کند، درصورتی که در امیدنامه صندوق، تقسیم سود اوراق اجاره و مشارکت درج شده باشد، در طول سال ( یا زمان معینی) به‌طور مستمر سودهای دریافتی را بین واحدهای صندوق تقسیم می‌کند و درصورتی که تقسیم سود به سرمایه‌گذاران در امیدنامه درج نشده باشد، این سودها را به ارزش دارایی صندوق اضافه خواهد کرد، در این نوع صندوق با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاران از رشد بیشتر NAV، نفع خواهند برد.

سیاست تخصیص منابع در صندوق درآمد ثابت

تخصیص منابع در صندوق درآمد ثابت نوع اول

تخصیص منابع صندوق درآمد ثابت نوع دوم

مشاهده آخرین مصوبات و ابلاغیه‌های صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت

 صندوق درآمد ثابت رابین

 صندوق درآمد ثابت قابل معامله توسعه افق رابین با نماد رابین یکی از صندوق‌های درآمد ثابت در بازار سرمایه کشور است که تا زمان نگاشت این مقاله با داشتن بازده 6.23% در 60 روز جزء 5 صندوق پربازده درآمد ثابت کشور است.

واحد‌های صندوق رابین از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین مانند رابین تریدر، قابل خرید و فروش است.


سوالات متداول

 صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق های درآمد ثابت با ساخت بستری مناسب برای ایجاد راهکار ورود افراد غیرمتخصص را به بازار سرمایه، را تسهیل می‌کند. از دیگر سو این شرایط را پدید می‌آورد که ضمن کسب بازدهی و سود مناسب، ریسک سرمایه‌گذاری را نیز کاهش دهد.

آیا صندوق‌های درآمد ثابت علاوه بر اوراق با درآمد ثابت، روی سهام نیز سرمایه‌گذاری می‌کنند؟

بله! برطبق جداول تخصیص منابع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، این صندوق‌ها امکان سرمایه‌گذاری در سهام را نیز دارا هستند (حداکثر 10%).

ریسک و بازده در صندوق درآمد ثابت چگونه است؟

صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداقل بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران را برآورده می‌کند، افرادی که واحدهای این صندوق ها را خریداری می‏‌کنند‏، در واقع سرمایه‌گذارانی با ریسک کم هستند.

{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.