صندوق مختلط یکی دیگر از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار مالی است که براساس قانون می‌تواند حداقل 40 درصد و حداکثر 60 درصد پورتفوی سرمایه‌گذاری خود را به سهام و مابقی را به اوراق با درآمد ثابت تخصیص دهد. این نواع صندوق از نظر راندمان یا بازدهی حدودا مابین صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت قرار می‌گیرد و ریسکی کمتر از صندوق سهامی و بیشتر از صندوق درآمد ثابت دارد. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسته به اینکه پورتفوی تحت مدیریت خود را به چه میزان و در چه نوع اوراقی سرمایه‌گذاری می‌کند، به انواع مختلفی چون صندوق سهامی، صندوق قابل معامله، صندوق شاخصی، صندوق مختلط و غیره تقسیم‌بندی می‌شوند، در صندوق مختلط همانطور که از نامش مشخص است ترکیبی از سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق با درآمد ثابت با نسبت حدودا برابر می‌باشد.

قابل‌ذکر است که نسبت میان سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق با درآمد ثابت در این صندوق یک میزان ثابت نیست و ممکن است بسته به شرایط بازار این میزان تغییر کند، اما آنچیزی که مشخص است حد و حدود سرمایه‌گذاری در این 2 نوع است، برای مثال ممکن است در زمان نزول بازار یک صندوق مختلط تصمیم بگیرد تا 60 درصد از دارایی را روی اوراق با درآمد ثابت و 40 درصد روی سهام سرمایه‌گذاری کند، اما به‌طورکلی این صندوق‌ها با حفظ رویکرد محافظه‌کارانه خود سعی می‌کنند با نسبت حدودا برابری در سهام و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کنند، بدین صورت ریسک بالای سرمایه‌گذاری در سهام را با ریسک پایین سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت پوشش می‌دهد.

ترکیب دارایی صندوق مختلط

در تصویر بالا ترکیب دارایی‌های یک صندوق مختلط را مشاهده می‌کنید، برطبق اطلاعات ارائه شده میزان سرمایه‌گذاری در سهام حدود 70 درصد است ( جمع 5 سهم با بیشترین وزن و سایر سهام) و حدود 30 درصد نیز روی اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری شده است ( سپرده بانکی و اوراق مشارکت).

ریسک سرمایه گذاری در صندوق مختلط

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق مختلط از صندوق سهامی کمتر است، در این صندوق‌ها سعی شده تا از مزایای سهام و اوراق با درآمد ثابت توامان استفاده شود و درصورت افت بازار باتوجه به سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت زیان کمتری را تجربه خواهند کرد. ذکر این نکته نیز الزامی است که این صندوق‌ها به‌مانند صندوق‌های سهامی، در سهم‌های مطمئن سرمایه‌گذاری می‌کنند زیرا تیم مدیریت این صندوق‌ها دارای تجربه و تخصص کافی در شرایط مختلف بازار است.

بازده صندوق سرمایه گذاری

صندوق مختلط باتوجه به اینکه سعی کرده است یک ریسک متوسط را برای افراد فراهم کند شاید طیف گسترده‌ای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها باشند چون بازده‌ای بالاتر از صندوق‌های درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی دارند و از طرفی ریسک سرمایه‌گذاری آنها در سهام، کمتر از صندوق‌های سهامی است. درحقیقت این صندوق بازده‌ای مابین صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت دارد، البته این میزان به‌صورت متوسط است و منظور متوسط دقیق از لحاظ ریاضی نیست.

براساس آمار منتشر شده در مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران، تا پایان شهریور 1402 تعداد 24 صندوق مختلط با ارزش دارایی حدود 6300 میلیارد تومان درحال فعالیت هستند، لیست صندوق‌های مختلط به‌همراه اطلاعات جزئی را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

مزایا و معایبت صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط

مزایامعایب
  • کسب سود بیشتر با ریسک کمتر و مدیریت شده
  • زیان کمتر در دوران نزول بازار
  • سود بیشتر در دوران صعود بازار
  • نقدشوندگی بسیار بالا
  • مدیریت تخصصی توسط تیم 
  • عدم اطلاع از قیمت در لحظه
  • محدودیت در تعداد خرید

سوالات متداول

بازده صندوق سرمایه گذاری مختلط چقدر است؟

صندوق مختلط را از لحاظ متوسط بازده می‌توان فی‌مابین صندوق سهامی و صندوق درآمد ثابت دانست.

ریسک صندوق سرمایه گذاری مختلط چقدر است؟

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق مختلط از صندوق سهامی کمتر و طبیعا از سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت، بیشتر است.

نسبت دارایی‌ها در صندوق مختلط به چه صورت است؟

این نسبت یک میزان ثابت نیست و ممکن است در طول زمان بسته به شرایط بازار تغییر کند اما به‌صورت متوسط این صندوق شامل 40 الی 60 درصد سهام و 40 الی 60 درصد اوراق درآمد ثابت است.

{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.