دریافت کد معاملاتی بازار مالی در بورس کالا گام اول برای سرمایه‌گذاری، خرید و فروش انواع سپرده کالایی (برای مثال سپرده کالایی خرید شمش طلا) در بورس کالا است، که در این مقاله بدان اشاره می‌کنیم.


دریافت کد بازارهای مالی(گواهی سپرده، قرارداد آتی و قرارداد اختیار)
دریافت کد

کدمعاملاتی بازار مالی چیست؟

کد معاملاتی در بازار مالی بورس کالا دقیقا مانند کد بورسی در بورس اوراق است، و افراد برای انجام معاملات در بازار مشتقه کالایی بورس کالا ( قرارداد آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی) باید دارای کد معاملاتی باشند.

بورس کالا و بازار مالی

در مقاله بورس کالا اشاره کردیم که این بورس دارای 4 بازار مهم شامل: «بازار فیزیکی»، «بازار مالی»، «بازار مشتقه»، «بازار فرعی» است، که هرکدام از این بازارها دارای شرایط و قوانین و زیرمجوعه‌های مشخصی می‌باشد. قراردادهای سپرده کالایی، صندوق‌های کالایی و سلف موازی استاندارد زیرمجموعه‌های اصلی بازار مالی در بورس کالا را تشکیل می‌دهند.

نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی

1- ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام

گام اول ورود به بازار سرمایه در ایران، ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه جامع مشتریان یا سامانه سجام است، شما با ورود به سایت سامانه سجام باید چند مرحله که شامل ورود اطلاعات شخصی، اطلاعات حساب بانکی و غیره است را تکمیل و کد 10 رقمی پیگیری سجام را دریافت کنید. لازم به ذکر است که ثبت‌نام و احراز هویت در سجام یکبار انجام می‌شود و شما برای ورود به هر بازار مالی در ایران نیازی به ثبت‌نام مجدد ندارید.

2- ثبت‌نام در سامانه رابین ایبیگو

پس از تکمیل ثبت‌نام در سامانه سجام شما باید در سامانه مربوط به بورس کالای کارگزاری رابین نیز ثبت‌نام کنید تا کد معاملاتی این بازار نیز برای شما از سمت کارگزاری صادر شود. شما در ابتدا باید وارد سامانه به آدرس modaber.ebgo.ir شده و باقی مراحل را طبق 

گام اول: ثبت نام در سامانه بورس کالای کارگزاری رابین

روی گزینه اخذ کد آنلاین در بورس کالا کلیک تا به مرحله اول ثبت‌نام منتقل شوید.

گام دوم ثبت نام در سامانه بورس کالای کارگزاری رابین

در این مرحله شما در ابتدا باید کد ملی، شماره موبایل و کد امنیتی را وارد کنید (دقت فرمایید که اگر نیاز به بروز‌رسانی اطلاعات سجام دارید می‌توانید با فعال‌سازی این گزینه آخرین تغییرات سجام شما بروز و در فرآیند ثبت‌نام نمایش داده می‌شود).

گام سوم دریافت کد معاملاتی بازار مالی

پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده کد احراز هویت از طریق پیامک ارسال می‌شود که باید آن را در کادر مربوطه وارد کنید.

تکمیل اطلاعات و فرم‌ها

تکمیل اطلاعات سامانه بورس کالا

در این مرحله برخی از اطلاعات از سامانه سجام شما دریافت می‌شود و برخی از اطلاعات را نیز باید خودتان وارد کنید.

اطلاعات محل کار و سکونت در ثبت نام بورس کالا

گام بعدی ثبت نام بورس کالا تکمیل کردن اطلاعات محل سکونت و نشانی محل کار است که آن را به دقت پر کنید. سپس در مرحله بعد اطلاعات شغلی خود را وارد کنید، اگر شغل شما در لیست موجود نبود گزینه‌ی سایر را انتخاب فرمایید.

ثبت نام سپرده کالایی شمش طلا

و در ادامه اطلاعات مالی خود را تکمیل کنید.

نحوه دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا


نکته: درصورتی که قصد دارید در بازار مالی فقط « گواهی سپرده کالایی شمش طلا» خریداری کنید، نیازی به به تعریف حساب وکالتی و حساب در اختیار ندارید! و باید در مرحله تعریف حساب وکالتی گزینه‌ی ادامه (بدون درخواست حساب وکالتی) را بزنید.

مدارک لازم برای ثبت نام بورس کالا

در این مرحله باید تصویر نمونه امضای خود را روی برگه سفید و بدون هیچ خط خوردگی یا خط اضافه ارسال و سپس روی گزینه ادامه کلیک کنید. دقت فرمایید که که تصویر نمونه امضا الزامی و سایر موارد برای دریافت کد معاملاتی بازار مالی اختیاری است.

در این مرحله باید نوع کد معاملاتی موردنیاز خود را ( کد معاملاتی بازار فیزیکی، مالی یا هردو ) را در بورس کالا مشخص کنید. و در نهایت گزینه «قبول قوانین و مقررات و تایید نهایی» را کلیک کنید. پس از اتمام فرآیند ثبت‌نام فرآیند صدور کد معاملاتی از سمت کارگزاری رابین آغاز می‌گردد.

نتیجه‌ی ثبت‌نام به همراه نام کاربری و رمز عبور از سمت کارگزاری رابین به شماره همراه شما پیامک خواهد شد.

نکته: درصورتی که قبلا در سامانه رابین ایبیگو ثبت‌نام و متقاضی دریافت کد معاملاتی بازار فیزیکی بوده‌اید، شما نمی‌توانید مجددا از سامانه تقاضای دریافت کد معاملاتی بازار مالی را داشته باشید، بدین منظور شما باید با تماس تلفنی با شماره 41627000 - 021 درخواست خود مبنی بر دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا را مطرح فرمایید.

نکته: قابل توجه مشتریان قدیمی این کارگزاری که دارای کد معاملاتی آتی هستند: این دسته از مشتریان برای دریافت کد معاملاتی بازار مالی باید در سامانه رابین ایبیگو ثبت‌نام و تمامی مراحل را طبق مطالب گفته شده طی کنند و در نهایت در صفحه انتخاب نوع کد، گزینه کد « کد بازار مالی » یا به همراه این کد، کد « بازار فیزیکی» را انتخاب کنند.


سوالات متداول

کد بازار مالی بورس کالا چیست؟

کد بازار مالی بورس کالا کدی است که مشتریان یا سرمایه‌گذران از آن برای انجام معاملات در بازار مشتقه کالایی (آتی، اختیار معامله و گواهی سپرده کالایی) استفاده می‌کنند.

آیا برای دریافت کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا نیازی به داشتن حساب وکالتی یا حساب در اختیار بورس است؟

خیر! برای داشتن کد معاملاتی بازار مالی نیازی به تعریف حساب وکالتی یا حساب در اختیار بورس نمی‌باشد و شما می‌توانید از طریق سامانه رابین ایبیگو ثبت‌نام و کد را دریافت کنید.

{{model.count}}
به مقاله فوق از 1 تا 5 امتیاز دهید.